İngiltere’den Rusya’ya gözdağı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek üzere yaptığı hazırlıklar Avrupa ülkelerini askeri alanda kenetlemeye başladı.

Sputnik Türkiye’nin verdiği bilgilere göre, Estonya Savunma Araştırmaları Merkezi uzmanı Martin Hurt yerel Vikerraadio radyosuna yaptığı konuşmada İngiltere’nin, Rusya’nın savaş hazırlığı yapmasına karşılık Estonya dahil NATO’nun doğu üyelerine helikopterini, füze sistemlerini, hava indirme askerlerini ve elektronik harp birimlerini gönderebileceğini söyledi.

Hurt açıklamasında “Henüz doğrulanmayan bilgilere göre, Estonya ve Polonya’ya Apache saldırı helikopterlerinin, Chinook nakliye uçaklarının, çok namlulu roketatarların, insansız hava araçlarının, deniz piyadelerinin ve hava indirme askerlerinin gönderilmesi planlanıyor. Ayrıca elektronik harp ve siber savaştan sorumlu birimler gönderilebilir. Tam olarak hangi ülkeye, Estonya mı yoksa Polonya’ya gideceklerini yakında göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

eFP caydırma programı kapsamında NATO askeri grubuna liderlik eden İngiltere’nin, Estonya’da gerekirse bu grubu ek birim ve araçlarla takviye etme planına sahip olduğunu söyleyen Hurt; amacın, Rusya’yı caydırmanın ve askeri grubu korumanın güçlendirilmesini sağlamak olduğunu kaydetti.

Ayrıca Rusya’nın Belarus’a ve Ukrayna sınırına asker göndermesiyle kötüleşen durum nedeniyle ek askeri birliklere ihtiyaç olduğunu savunan Hurt, NATO’nun sevkiyatları genel olarak değerlendirip hangi birimin nereye konuşlandırılması gerektiğine karar verdiğini kaydederek şunları söyledi:

“Ancak NATO kararını verince eFP’nin hangi askeri gruplarının güçlendirileceğini, hangilerinin güçlendirilmeyeceğini tahmin etmek zor. Belki de Letonya ve Litvanya’daki askeri grupların da genişlemesini görürüz. NATO’nun kararı önümüzdeki birkaç günde gelebilir.”

Estonya’nın Tapa askeri üssünde bulunan NATO grubu, takriben bin 200 İngiliz ve Fransız askerinden oluşuyor. Gruba, İngiltere başkanlık ediyor. Financial Times’a göre, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ek 900 asker göndererek Estonya’daki asker sayısını ikiye katlama planını masaya yatırdı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.