İngiltere’nin yeni nesil nükleer enerjili saldırı denizaltısı çalışması devam ediyor

İngiltere, yeni nesil nükleer enerjili saldırı denizaltısı için çalışmalarını sürdürüyor. 

Naval News’in haberine göre, yapılan sözleşmelerle ilgili İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’tan bir açıklama geldi. Wallace yaptığı açıklamasında, “Kraliyet Donanması denizaltıları için yeni bir yolculuğun başlangıcını işaret eden İngiliz tasarımcılar ve mühendisler, Kraliyet Donanmamız için denizaltıların geliştirilmesinde öncülük edecekler. Bu multi-milyon poundluk yatırım, bu hayati yeteneğin Astute Sınıfı denizaltılarımızın yerini almaya hazır olmasını sağlarken Midlands ve Kuzey Batı İngiltere’de yüksek vasıflı işlerde istihdam sağlayacak.” ifadelerine yer verdi.

Savunma Bakanı’nın, bu sözleşmeler ile Birleşik Krallık gemi inşa ve denizcilik sektörlerini desteklemeye kararlı olduğu aktarıldı. İngiltere Başbakanı’nın dört yıl boyunca savunma harcamalarında yaptığı 24 milyar ‘sterlin’lik artışla desteklenen bu sözleşmelerin, Kraliyet Donanması’nın gelecekteki tehditleri karşılamaya hazır olması için ve dünya lideri bir sualtı kabiliyetine sahip olmasını sağlayan Savunma Komutanlığı Belgesinde son özetlenen taahhütler üzerine inşa edildiği bildirildi.

BAE Systems ve Rolls-Royce, Kraliyet Donanması’na hizmet veren Astute sınıfının yerini alacak yeni nesil nükleer enerjili saldırı denizaltıları (SSN) için konsept ve tasarım çalışmalarını üstlenecek. Sözleşme kapsamında önümüzdeki üç yıl boyunca toplamda 350 iş desteklenecek.

BAE Systems ile Barrow’da yapılan sözleşme ile platform tasarımı ve teslimat düzenlemelerini geliştirmek için tersanede yaklaşık 250 iş sürdürülecekken; Rolls Royce şirketinin de Derby’de, Nükleer Buharlı Üretim Tesisi geliştirme sözleşmesi ve üretim düzenlemeleri ile yaklaşık 100 işi sürdürmesi bekleniyor.

Denizaltı Teslimat Ajansı CEO’su Ian Booth da yeni nesil denizaltılar konusunda şu ifadelere yer verdi:

“Denizaltıları tasarlamak ve inşa etmek, denizcilik endüstrisinin üstlendiği en karmaşık ve zorlu mühendislik başarılarından biridir. Yeni nesil denizaltı kabiliyeti üzerindeki çalışmaların mümkün olduğunca erken başlaması çok önemli. Bu, tasarım aşamasının en başından itibaren ülkenin en deneyimli savunma nükleer uzmanlarından bazılarına dayanıyor.”

Babcock International da dahil olmak üzere endüstri ekipleri, Dalgıç Gemi Nükleer Değişimi (SSNR) olarak bilinen yeni bir mürettebatlı nükleer enerjili denizaltı için bir dizi seçenek üzerinde erken tasarım çalışmalarını olgunlaştırmak üzere MOD ile yakın bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Anlaşma BAE Systems ve Rolls-Royce arasında yapılmış; yeni nesil Kraliyet Donanması Sınıfı denizaltısı için tasarım ve konsept çalışması sağlamak üzere her biri 85 milyon sterlin değerinde iki sözleşme imzalamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.