Kurtarma ekipleri yangının 800 metrekarelik bir alanda çıktığını tahmin ediyor. İnternette yayınlanan videolarda ise gökyüzüne yükselen yoğun siyah dumanlar görülüyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre sivil savunma yetkilileri Cuma akşamı yaklaşık 90 itfaiyecinin gemideki yangını söndürdüğünü söylediklerini aktardı. Olayda üç kişinin de yaralandığı bildirildi.

Rusya Soruşturma Komitesi tarafından yapılan açıklamada, yangının sabotaj olup olmadığı yönünde araştırma başlatıldığını duyururken, yangında geminin baca kısmının ve kaptan köşkünün tamamen yandığı ifade edildi. Yanan geminin Rusya donanmasının Pasifik filosuna katılması planlandığı ve Kamçatka'da konuşlandırılacağı açıklanmıştı

Medya, "hızlı hareket eden" anlamına gelen "Provorny" gemisinin 2022'nin sonunda Rus Donanması'na katılmasının planlandığını bildirdi.

Geminin, 2 bin 200 ton ağırlığa, 104 metre uzunluğa, 13 metre genişliğe, 27 deniz miline kadar hıza ve 3 bin 500 deniz mili menzile sahip olduğu aktarıldı. Geminin ayrıca, Kalibr, Onyx ve Zircon gibi Rusya'nın önemli füzeleriyle donatılması planlanıyor.

ABD, hızlı ikmal için “uçan feribotlara” yatırım yapıyor  ABD, hızlı ikmal için “uçan feribotlara” yatırım yapıyor