İnsan vücudu üzerinden dijital veri aktarımı olabilir

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/3731McRYubTeL3e40iTajZ” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Bilim adamları, dijital verileri insan vücudu üzerinden aktaracak bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı. Özel bir bileklik ile dijital verilerin alıcı noktaya iletilmesi teknolojisi üzerinde birçok laboratuvar harekete geçti.

Panasonic şirketinin araştırmacıları, iki insana takılan özel bileklik sayesinde parmak uçlarını birbirine değdirdikleri anda veri aktarımını gerçekleştiren teknolojiyi geliştirmişlerdi. Şimdi de Purdue Üniversitesi’nden sensör uzmanları Shreyas Sen ve David Yang bu teknolojinin bir benzerini duyurdu.

İki kişiye takılan cihazlar ile denenen bu araştırmada veriler, insan vücudu üzerinden alıcıya ulaştı. Düşük güçteki elektro manyetik alandan alınan yardımla dijital veri vücutta güvenli bir şekilde kalırken, aktarım yalnızca alıcı noktanın temas etmesiyle gerçekleşiyor.

Bu dijital aktarım yöntemi, saldırganlar tarafından yapılabilecek hamlelerin işe yaramayacağı için güvenli olarak görülüyor.

Çalışması yapılan bu dijital aktarım teknolojisi ile mobil ödemeler yapılabilir, dijital kimlikler her alanda kullanılabilir. Fakat vücuttaki dijital kimliğin her alıcı noktalara iletilmemesi için bir yol geliştirilmesi gerekiyor; yoksa temas edilen her noktaya kişisel verilerin aktarılması büyük bir soruna yol açabilir. Bu gibi problemlerin çözülmesi halinde, veri aktarım teknolojisinin mükemmel bir boyut kazanacağı tahmin ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.