İnsansız Kara Araçları ABD ordusunun eline ulaştı

2 insansız RCV-L (Hafif Robotik Muhabere Aracı) prototipinin ABD ordusuna teslimatı geçen günlerde gerçekleştirildi. RCV-L araçlarının teslimatı, planlanan tarihten daha önce gerçekleştirilmiş oldu. İnsansız kara araçlarının projesi için Amerikan firma Pratt Miller ve İngiltere merkezli QinetiQ birlikte çalışıyor.

The Drive tarafından yapılan habere göre ABD, 4 insansız kara aracı prototipi geliştirmesi ve testlerini yürütmesi için ocak ayında 2 firma ile anlaşma yapmıştı. ABD ordunun Muharebe Yetenekleri Geliştirme Komutanlığı, insansız kara araçlarının ilk örneğini kasım ayında, ikinci örneğini ise aralık ayının başında teslim almıştı.

Pratt Miller ve QinetiQ tarafından yapılan RCV-L tasarımı, yaklaşık 7 ton ağırlığında ve hibrit bir motora sahip. Araç şu anda bir insan kontrolü ile hareket edebildiği gibi yarı otonom bir şekilde de hareket etme kabiliyetine sahip olarak geliştirildi. İleride kara aracının tamamen otonom bir şekilde hareket etme kabiliyetine sahip olması ABD ordusunun hedefleri arasında yer alıyor.

RCV-L araçlarının birincil görevi insansız keşif araçları olarak kullanılması olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.