Çin Halk Cumhuriyeti, Irak’a askeri insansız hava aracı satışı gerçekleştirmiş olabilir!

Macaristan'a ilk Leopard 2A7HU tankı teslimatı Macaristan'a ilk Leopard 2A7HU tankı teslimatı

CH_5 foto 2

Satışı gerçekleştiren CH-5 dronelarının ABD kanadındaki muadili Reaper droneları olarak gösteriliyor. İşleme dair bilginin geldiği ana kaynak eski adıyla Twitter olan X sosyal medya platformunda çok sayıda açık kaynak istihbaratı (OSINT) uzmanı tarafından yapılan paylaşımlar oldu. Uzmanlar X platformunda CH İHA Bilim ve Teknoloji Şirketi ile Irak Çin Büyükelçiliği Askeri Ataşelik Ofisi tarafından ortaklaşa imzalanan CH-5 İHA “teorik, pratik ve uçuş eğitimi sertifikası” belgesine ait görselleri paylaştılar. Sertifikanın bazı kısımlarının bulanıklaştırılması sebebiyle belge doğrulunun teyit edilmesi mümkün gözükmüyor.

Geçen nisan ayında Irak Ordu Havacılık Komutanlığının miktarı basınla paylaşılmayan sayıda CH-5 İHA’sı satın almayı planladığı bildirilmişti. Buna ek olarak Iraklı yetkililerinin ellerindeki CH4B tipi insansız hava araçları için yedek parça tedarik etme planlarını açıklamaları CH-5 satın alındığına yönelik çıkarımları kuvvetlendiriyor.

Ch-5 foto 3

Irak, CH-4B’leri IŞID’le mücadele etmek amacıyla ilk defa 2015 yılında envanterine eklemişti. ABD’li makamlar 2022 yılının son çeyrek raporlarında Irak Müşterek Harekat Komutanlığı’na olumsuz hava koşullarında ABD üretimi Scan Eagle ve Çin üretimi CH4 dahil olmak üzere alternatif İHA sistemlerinin kullanmasını tavsiye etmişti. Irak kuvvetlerinin bu tavsiye ile benzer adımlar atması da gayet mümkün gözüküyor.