İran bir dizi yeni askeri ürün tanıttı

İran Kara Kuvvetleri, modernizasyondan geçiyor.

Tasnim News’in haberine göre İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Aştani bugün bakanlık tarafından düzenlenen ve bir dizi yeni askeri ürünün tanıtıldığı etkinliğe katıldı.

Bakan Aştani, yeni ürünlerin özellikle kara kuvvetleri için geliştirildiğini ve uzak menzillerde kullanılan sistemler olduğunu belirtti. Bakan tanıtılan ürünler arasında füzelerin, topçu roketlerinin, havan toplarının ve akıllı mühimmatların yer aldığını ifade etti.

İran Savunma Bakanlığı ayrıca Aras-3 tipi taktik tekerlekli zırhlı aracın seri üretimine başladıklarını belirtti.

İran Devrim Muhafızları Komutanlığı Araştırma ve Yeterlilik Örgütü (RSSJO) dün BMP-2 zırhlı araçlarına entegre edilebilen yeni insansız stabilize kule sistemini tanıttı.

BMP-2 zırhlı personel taşıyıcılara entegre edilen kuleler, eskilerinin aksine araçtaki askeri personele koruma sağlayacak. Kulenin üzerinde PKT makineli tüfek, NSVT 12,7 makinalı tüfek ve 2A42 30 mmm top bulunuyor.

9 Şubat’ta ise İran Devrim Muhafızları Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, 1450 km menzile ”Hayber Şeken” orta menzilli balistik füzeyi tanıtmıştı. 

İranlı resmi makamlardan füzenin özelliklerine dair ayrıntılı bilgilere yer verilmese de ”Hayber Şeken” uzun menzilli balistik füzenin 10 metre uzunluğa ve 800 mm çap oranına sahip olduğu tahmin ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.