İran büyük çaplı drone tatbikatına başladı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6qkAwpqdlpdMKxkH5hsiYn” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İran ordusunun Salı günü İran’ın merkezinde ve çeşitli bölgelerinde olmak üzere “orta ve büyük ölçekli” drone tatbikatı düzenlemeye başladığı bildirildi. İran drone’larının kısa ve uzun mesafeli uçuşlarda tatbikat esnasında “muharebe, gözetleme, keşif ve elektronik savaş”ta bulunacağı belirtildi.

İran devlet ajansı IRNA’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iki günlük tatbikatın “Semnan (vilayet) genel bölgesi ve ülkenin farklı bölgelerindeki ordunun kara, hava ve donanma kuvvetlerine ait yüzlerce operasyonel insansız hava aracını” içereceği bildirildi.

Ordunun drone üretimi ile ilgili başarılarının üst düzey komutanların bulunduğu bir sergide sunulacağı aktarıldı.

Duyuru ABD ile gerginliğin arttığı bir zamanda ve Kasım Süleymani’nin ölümünün birinci yılında anılmasından bir gün sonra geldi. Kasım Süleymani geçen yıl Ocak ayında Irak’ta ABD tarafından düzenlenen insansız hava aracı saldırısında öldürülmüştü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.