İran Ermenistan’a yüzlerce anti-tank füzesi gönderdi

İran, Ermenistan ile askeri ilişkilerini zirveye çıkarıyor.

İki ülke arasındaki sıkı askeri ilişkiler ürünlerin transferi ile kendini gösteriyor.

İran Devrim Muhafızları’nın, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne 500 adet Dehlaviye ve 100 adet Elman anti-tank füzesi gönderdiği belirtildi.

Elmas füzesi, İsrail üretimi Spike-LR anti-tank füzesinin kopyasıyken, Dehlaviye ise Rus tasarımı 9M133 Kornet temelli geliştirildi.

Öte yandan Ermenistan’ın İran’dan kısa menzilli balistik füze ve silahlı insansız hava aracı talebinde de bulunduğu aktarıldı.

İran özellikle Zengezur Koridoru meselesinden ötürü Ermenistan’a diplomatik ve askeri destek sağlıyor.

2. Karabağ Savaşı sırasında İran, Ermenistan’a askeri mühimmat sağlanması konusunda can simidi olmuş ve Rusya’dan gelen silahların da kendi toprakları üzerinden Ermenistan’a aktarımını sağlamıştı.

İran’ın, Azerbaycan’a cephe alması ve Ermenistan’a yakın davranmasının bir diğer sebebi ise Azerbaycan’ın İsrail ile başta savunma sanayii olmak üzere yakın ilişkileri.

Azerbaycan ve Türkiye’den ”Kardeş Yumruğu” Tatbikatı ile İran’a mesaj

Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan askerî alanda iş birliğine ilişkin anlaşma kapsamında Türkiye-Azerbaycan ortak tatbikatı yapılıyor.

Azerbaycan ordusu ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin farklı türdeki birlik personelinin katıldığı ve muharebe ve özel amaçlı istihkâm teçhizatı ile askerî hava araçlarının yer aldığı tatbikat Bakü, Astara, Cebrayil ve İmişli’de gerçekleştirildi.

Senaryoya göre Azerbaycan ordusuna bağlı Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri, Özel Kuvvetler, İstihkam Kuvvetleri, Füze ve Topçu Kuvvetleri birlikleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ordusu ile birlikte çeşitli eğitim ve muharebe görevlerini icra etti.

Tatbikatta; modern muharebe yöntemlerinin kullanılması, askerî  harekâtlarda topçu, havacılık ve diğer birlik türlerinin uygulanması, bunların etkileşim halinde organize edilmesi, nehirler üzerinde geçit açmak için dubalı köprüler inşa edilmesi, konvansiyonel düşmanın derinliklerine inilmesi gibi çeşitli görevler icra edildi.

Ortak tatbikatta, birliklerin etkileşimi sırasında muharebe koordinasyonunun sağlanması, yönetimin iyileştirilmesi, deneyim paylaşımı ve personelin profesyonelliğinin artırılması ana odak noktası oldu.

 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.