İran, Hizbullah’ın siber yeteneklerini geliştiriyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/3UkeSaWs810igloc6wcQSZ” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İran’ın bölgedeki vekil aktörlerle olan desteği her alanda kendini göstermeye devam ediyor.

Israel Defense adlı sitede yer alan habere göre, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’ne bağlı personellerin Lübnan’a giderek Hizbullah içerinde yeni bir siber birim kurdu.

Yeni siber birimin, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın oğlu tarafından kontrol edilen ”karşı casusluk” kanadı altında faaliyet göstereceği belirtilirken; cep telefonlarına saldırmak, Wİ-Fİ sinyallerini engellemek, sosyal ağlardan ve veri tabanlarından bilgi toplamak gibi çalışmalar yürüteceği de aktarıldı.

Birimin görev kapsamında Lübnan devlet kurumları ve Körfez ülkelerindeki; gaz, petrol şirketleri, bankalar, gazeteler ve medya şirketleri hakkında bilgi toplayacağı da ifade edildi.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından 2019’un sonunda Irak’ta öldürülmesinden bu yana İran, ek istihbarat yetenekleri (sivil uydulara dayalı tahminler dahil) ve geniş kapsamlı siber saldırı yeteneklerini geliştirmeye başladı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.