İran Devrim Muhafızları’nın yeni bir deniz üssüne sahip olduğu İran devlet medyası tarafından açıklandı. Al-Monitor tarafından yapılan habere göre yeni deniz üssü Hürmüz Boğazı’nda stratejik baskınlık oluşturmayı hedef alıyor.

Deniz üssü Hürmüzgan’ın güneyinde ve dünyanın toplam petrol çıktısının beşte birinin geçtiği Hürmüz Boğazı’nın girişine yakın bir yerde konumlanıyor.

Geçen sene kritik nakliye yolları ve Körfez sularında yaşanan petrol tankerlerinin ele geçirilmesi ve gemilerin saldırıya uğraması gibi olaylardan sonra İran ve ABD arasındaki ipler biraz daha gerilmişti.

İran'nın yeni deniz üssü stratejik olarak önemli bir noktada bulunuyor
Devrim Muhafızları’ndan bir tümgeneral tarafından, yeni deniz üssünün yabancı hava ve deniz taşıtlarının giriş ve çıkışını kontrol edebilmek amacıyla yapıldığı belirtildi. Tümgeneral aynı zamanda yeni üssün konumunun ülkelerindeki en stratejik savunma noktalarından biri olduğunu belirtti.

HIZIRREİS suya indirildi HIZIRREİS suya indirildi

Geçen sene haziran ayında bir ABD drone'u, İran’ın hava sahasını ihlal ettiği için İran tarafından düşürüldü ancak ABD İran’ın iddiasını reddetti.

ABD ise geçen sene gerçekleşen petrol tankerlerine ve Suudi petrol tesislerine yapılan saldırılar için İran’ı hedef gösterdi. Ancak ABD gibi İran da tüm iddiaları reddetti.