İran, KDP-İ hedeflerine karşı kamikaze İHA kullandı

İran, güçlü drone kapasitesini devlet dışı aktörlerle mücadelede aktif olarak kullanıyor.

İran ordusu bu sabah Kuzey Irak’ın Choman ve Sidakan bölgelerinde barınan İran Kürdistanı Demokrat Partisi (KDP-İ) hedeflerine yönelik operasyon başlattı. Topçu birliklerinin ve insansız hava araçlarının görev aldığı geniş çaplı operasyonu İran Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pakpur yönetiyor.

Son zamanlarda KDP-İ ve Devrim Muhafızları arasında yaşanan çatışmaların artmasının ardından Muhammed Pakpur 6 Eylül’de Irak-İran sınır hattında incelemelerde bulunmuş ve Kuzey Irak’ta konuşlu İran bağlantılı silahlı gruplara karşı harekete geçebileceklerinin sinyalini vermişti. 

İran ordusu operasyon sırasında KDP-İ hedeflerine yönelik ilk kez Tufan-2 tipi kamikaze İHA ile saldırı düzenledi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Tufan-2’nin hızlı bir şekilde hedefe doğru uçtuğu ve şiddetli bir patlamaya sebep olduğu görülüyor.

Tufan-2 daha önce Saudi Aramco petrol işleme tesislerine ve İsrail’e ait kargo gemisine yapılan saldırıda kullanılmış ve olay sonrası patlama alanında yapılan soruşturmada Tufan-2’ye ait parçalar bulunmuştu. 

2019’da İran ve Yemen topraklarından gönderilen en az 19 kamikaze drone/İHA, Suudi Arabistan’ın doğusundan bulunan ve ülkenin petrol satışındaki can damarı olarak bilinen Saudi Aramco petrol işleme tesislerine yönelik saldırıda kullanılmıştı. Ağustos ayında ise İsrail’e ait bir kargo gemisi Umman açıklarında yine kamikaze İHA/drone ile saldırıya uğramış ve saldırıda 2 mürettebat hayatını kaybetmişti. 

İran’ın, Yemen’de Husi güçlere, Irak’ta Haşdi Şabi güçlerine ve Lübnan’da Hizbullah güçlerine İHA ve drone teknolojisini aktardığı biliniyor. Özellikle Husi güçler, Suudi Arabistan topraklarına yönelik saldırılarında İran’dan tedarik ettikleri insansız hava aracı sistemlerini sıklıkla kullanıyor.

İran’ın Tufan-2, İsrail üretimi Harop kamikaze İHA üzerinden geliştirdiği de iddia edilmekte.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.