İran Rusya’dan Su-35 savaş uçakları alıyor

Rusya ve İran; Batı’nın yaptırımlarına meydan okuyarak ekonomik ve savunma işbirliğini güçlendirmeye devam ediyor.

International Business Times’ın haberine göre İran Rusya’dan Su-35 savaş uçaklarından oluşan bir filonun tamamını teslim almaya hazırlanıyor.

Tahran yakında 4’üncü nesil çift motorlu, süper manevra kabiliyetine sahip Su-35 savaş uçaklarından 24 adet teslim alacak.

Bir kısmı İsfahan’daki Taktik Hava Üssü (TAB) 8’de konuşlandırılacak Su-35 jetlerini kullanacak olan pilotlarının eğitim almakta olduğu aktarıldı.

Mısır’ın Rusya ile 24 adet Su-35 jetinin satışı için yaptığı anlaşmanın ABD’nin engeliyle karşılaşması sonrası Moskova yeni bir potansiyel alıcı arayışına girdi ve Mısır’a gönderilemeyen uçakların yeni rotası İran oldu.

IRGC Or IRIAF: Who Will Fly Iran's New Russian Su-35s?

İran Hava Kuvvetleri Komutanı Hamid Vahedi’nin Borna haber ajansına verdiği demeçte “Rusya’dan Sukhoi 35 satın alınması Hava Kuvvetleri tarafından değerlendiriliyor” dediği bildirildi.

Öncelikle hava üstünlüğü görevleri için kullanılan Su-35; Su-27’nin önemli ölçüde geliştirilmiş bir versiyonudur ve Su-27 ve MiG-29’un yerine geçmesi öngörülüyor. 

Mikoyan MiG-29 - Wikipedia

İran 1990’larda satın aldığı birkaç Rus MiG-29 Fulcrum avcı uçağı dışında envanterine son dönemde herhangi bir modern savaş uçağı kazandırmadı; fakat 1979 İslam Devrimi’nden önce ABD’nin Pehlevi rejimine tedarik ettiği ve yerel olarak modifiye edilmiş F-4 Phantom II, F-14 Tomcat ve F-5E/F Tiger II uçaklarını kullanıyor.

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Batı’nın çeşitli yaptırımlarına maruz kalan Rusya, iş birliklerini Batılı karşıtı ülkelerden yana geliştirmeye başladı. İran’ın da Rusya ile iş birliğine çabalarını artırması  Batı’ya meydan okuma çabasından ileri geldiği şeklinde yorumlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.