İran yeni amiral gemisi inşa ediyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/3kpWRfG2KUnpfr0UJvkt4c” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İran, 2016’da suya indirdiği Shahid Nazeri füze korvetinden daha büyük ve daha donanımlı yeni bir füze korveti inşa ediyor.

Naval News adlı sitede yer alan habere göre, Basra Körfezi kıyısındaki Buşehr limanında inşa edilen yeni füze korveti, 64 metre uzunluğu ve 30 deniz mili hızına sahip olmasının yanısıra, düşük gözlemlenebilme özelliği ile de dikkat çekiyor. Geniş gövdesinin altındaki boşluk, hücumbotların gemiye kolayca yanaşabilmesine olanak veriyor. Uzmanlara göre yeni korvet, İran’ın Basra Körfezi’nde aktif olarak kullandığı silahlandırılmış hücumbotların komutasını da sağlayabilir.

Geminin alüminyumdan inşa edildiği ve helikopter pistine sahip olabileceği de belirtilirken uydu görüntüleri, geminin arka kısmında gemi karşıtı füze taşınabilmesine olanak sağlayan rampalar yerleştirildiğini gösteriyor.

Uzmanlar; geminin Çin’in Houbei sınıfı Type-022 veya Taywan’ın Chiang sınıfı Tuo hızlı saldırı gemisine benzeyebileceğini ifade ederken, geminin kullanıma geçmesi halinde İran’ın yeni amiral gemisi olacağını da vurguluyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.