İran yeni sürü vurucu İHA’larını tanıttı

İran Ortadoğu’da asimetrik bir güç olarak kullandığı insansız hava aracı ve drone sistemlerini geliştirmeye ve çeşitlendirmeye devam ediyor.

İran Kara Kuvvetleri, 5-15 kg harp başlığına, 10 km menzile ve yapay zekaya sahip yeni sürü vurucu (kamikaze) İHA sistemlerini tanıttı. Aynı anda 10 İHA’nın görev yapabildiği sürü vurucu (kamikaze) sisteminin, S/İHA platformlarından da atılarak kullanılabileceği görüldü. Sürü vurucu İHA’ların 40-400 km iletişim menziline sahip olduğu belirtildi. 

Sergide; Ranesh-1 Mini Turbojet Motoru, İHA’ya Entegre Radar Tespit Sistemi ve İHA’ya Entegre Lazer Tespit Sistemi gibi sistemler de tanıtıldı.

Ranesh-1 Mini Turbojet Motoru

Mini Turbojet Motoru; insansız hava araçlarında (İHA), seyir füzelerinde, tek koltuklu hafif uçaklarda, çeşitli füze sistemlerinde tahrik motoru ya da ana motor olarak kullanılabilir.

İHA’ya Entegre Radar Tespit Sistemi

Radar algılayıcı, çeşitli tiplerdeki insansız hava araçlarına (İHA), helikopterlere ve savaş uçaklarına entegre edilerek hava gözetleme radarlarını tespit etme ve engelleme kabiliyetine sahiptir.

İHA’ya Entegre Lazer Tespit Sistemi

Sistem, çeşitli tiplerdeki insansız hava araçlarına (İHA), helikopterlere ve savaş uçaklarına entegre edilerek, lazer güdümlü ve kısa menzilli hava savunma sistemlerini tespit edebilmektedir.

İHA’ya Entegre Tiam 1400 Sinyal İstihbarat (SIGINT) Sistemi

Tiam başta Ebabil İHA’lar olmak üzere çeşitli tiplerdeki insansız hava araçlarına (İHA), helikopterlere ve savaş uçaklarına entegre edilerek düşman unsurlarının kullanmakta olduğu haberleşme cihazlarının ve elektronik aygıtların ürettiği sinyalleri yer kontrol istasyonuna aktarabilmektedir.

İHA’ya Entegre Taha-1400 Radar Karıştırıcı

Sistem, düşman bölgesindeki S/İHA’ların güvenliğini sağlayabiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.