İsrail ile İran arasındaki soğuk savaş, İngiltere üzerinden kendini gösteriyor.

ABD Deniz Piyadelerine yeni radar geliyor ABD Deniz Piyadelerine yeni radar geliyor

Şarkul Avsat'ın Bloomberg’ten aldığı bilgilere göre, İngiltere’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı James Cleverly, İsrailli iş adamı Eyal Ofer’in sahibi olduğu İngiltere merkezli Zodiac Maritime Denizcilik şirketine ait Mercer Street petrol tankerinin maruz kaldığı saldırıdan dolayı İranlı Büyükelçi Muhsin Baharvand'ı Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Cleverly konuya dair dün bir açıklamada bulundu. Açıklamada, “Bugün İran’ın Londra Büyükelçisi Muhsin Baharvand ile görüştüm ve İran’ı uluslararası barış ve güvenliği baltalamaya çalışan istikrarsızlaştırıcı eylemlerini derhal durdurmaya çağırdım.” dedi.

İngiliz Bakan, İran’ın petrol tankerine yönelik saldırısının kabul edilemez olduğunu dile getirirken İsrail Başbakanı Naftali Bennett ise 1 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, petrol tankerine Umman açıklarında düzenlenen saldırının arkasında İran’ın olduğunu belirterek, İsrail’in buna nasıl yanıt vereceğini bildiğini söyledi.

Umman denizinde yapılan saldırının müsebbibi olarak İran'ın gösterilmesi karşısında İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, “Siyonist rejim İran’a karşı bu tür asılsız suçlamaları ilk kez yapmıyor. Bu rejim gittiği her yere şiddeti ve güvensizliği de beraberinde götürmüştür. Bu tür iddialar ve suçlamaları kınıyoruz.” açıklamasında bulunurken İran’ın yüksek çıkarları ve ulusal güvenliğini savunmaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğini de ifade etti.

ABD, İsrail ve İngiltere; petrol tankerine düzenlenen saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu.