İran’ın yeni balistik füze mevzileri inşa ettiği iddiası

Son dönemde balistik füze çalışmalarına hız veren İran’ın yeni balistik füze fırlatma mevzileri inşa ettiği iddia edildi.

Fox News elde ettiği uydu görüntülerine dayandırdığı haberinde, İran’ın, Khorgo bölgesinde yeni balistik füze fırlatma mevzileri inşa ettiği ifade edildi.

Maxar Technologies tarafından çekilen uydu görüntülerinde, balistik füzeler için kazıldığı iddia edilen dört mevzinin görüntülendiği belirtiliyor. The Intel Lab’in uydu görüntüleriyle ilgili yayınladığı bir raporda, inşa edilen mevzilerden üçünün son aşamaya geldiği ortaya kondu. Raporda, her mevziye iki adet balistik füze yerleştirilebileceği aktarıldı.

The Intel Lab analisti Itay Bar-Lev raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Coğrafi konumu ve mevcut topografya göz önüne alındığında, bu tesis tam operasyonel kapasiteye ulaştığı zaman, geleneksel yöntemlerle burayı etkisiz hale getirmek kolay bir iş olmayacak.” ifadelerini kullandı. 

The Intel Lab daha önce, İran’ın 2018’den bu yana önemli ölçüde artırılan balistik füze sahasını ayrıntılı bir şekilde gösteren bir video yayınlamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.