İranlı hackerların havacılık ve uzay verilerine eriştiği iddia edildi

ABD Adalet Bakanlığı, üç İranlı hackerın kritik seviyede olan ABD’nin havacılık ve uzay kaynaklarını çaldığını bildirdi. Bu da adı geçen kurumun üçüncü kez İranlı grupları siber casuslukla suçladığı anlamına geliyor.

Saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen kişilerin isimleri de belli oldu. Said Pourkarim Arabi (34), Mohammad Reza Espargham (25) ve Mohammad Bayati (34) bilgisi paylaşan kişilerin, İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu olduğu belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere ABD, muhafız ordusunu terör örgütleri listesine dahil etmişti.

Önemli verilerin çalındığı iddiası

Hazırlanan iddianamede saldırıların Temmuz 2015’te başladığı belirtiliyor. En az Şubat 2019’a kadar sürdüğü belirtiliyor. Ayrıca saldırıların sadece ABD hedefli değil, birçok uluslararası kuruluşlara karşı olduğu da belirtildi. Ek olarak İsrail, Singapur ve Birleşik Krallık’ın da saldırılara maruz kaldığı aktarıldı. Eş zamanlı olarak havacılık, uzay ve uydu teknolojilerine saldırılar yapıldığı belirtilirken, bin 800’den fazla saldırı hedefinin belirlendiği söyleniyor.

Saldırılan sosyal mühendislikle başladığı belirtiliyor. İlgili alanlarda faaliyet gösteren firmaların çalışanlarına karşı yapılan araştırma sonucunda, bu kişilerin kimlik bilgilerine dair bilgilerin toplandığı söylendi. Çalınmış kimlikler ve e-posta adresleriyle bu çalışan kimliğine bürünen hackerlar, malware (kötü amaçlı yazılım) ve phishing (oltalama) saldırıları yaptı.

Bakanlığın yaptığı çalışmaya göre bir uydu firmasının ticari bilgileri, fikri ve kişisel mülkiyet bilgileri tamamen ele geçirilmiş durumda.

Başka bir davada da yüzlerce TB veri çalındığı belirtilerek Hooman Heidarian (30) ve Mehdi Farhadi (34) isimleri ortaya çıkmıştı. Bu çalışmaların İran devleti tarafından emir verilerek yapıldığı iddia ediliyor.

Çalınan bilgiler arasında ulusal güvenlik, dış politika, askeri olmayan nükleer çalışmaları, havacılık verileri, insan hakları aktivistlerinin bilgileri, yayınlanmamış bilimsel çalışmalar gibi veriler bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.