İrini Operasyonu Libya’ya silah taşıyan gemiye el koydu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin silah ambargosuna rağmen birçok ülke Libya’ya silah taşımaya devam ediyor.

Dün akşam saatlerinde EUNAVFOR Med İrini Operasyonu Karargahı’ndan yapılan açıklamaya göre, “İrini Operasyonu, 11 Ekim tarihinde, Libya açıklarında ‘MV Meerdijk’ ticari yük gemisinde bir inceleme gerçekleştirdi. BM silah ambargosunu ihlal ettiğinden şüphelenilen geminin, Libya’ya askeri alanda kullanılmak üzere modifiye edilmiş araçlar taşıdığı tespit edildi.” denildi.

Paylaşılan resimlerde gemi üzerinden çok sayıda The Armored Group üretimi BATT zırhlı aracı bulunuyor. Geminin Birleşik Arap Emirlikleri’nde yük alarak Libya’ya ilerlediği biliniyor.

Bu araçlar 2020 yılında Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’a bağlı unsurların kullanımında görüntülenmişti. Bu açıdan el konulan geminin Bingazi’deki Hafter güçlerine teslim edilmesi bekleniyordu. Öte yandan el konulan zırhlı araçların akibetinin ne olacağı ile belirsizliğini koruyor.

İrini Harekatı’nın üç aydan kısa süre önce BM Güvenlik Konseyi kararıyla ikinci kez bir kargoya el koymasına dikkat çekilerek açıklamanın devamında, “İrini Harekatı için Orta Akdeniz’de faaliyet gösteren bir AB donanma unsuru, Libya’ya giden gemiyi tespit etti. İrini Operasyonu’nun talebi üzerine, BMGK’nin 2292 kararı çerçevesinde, geminin bayrak devleti olan Hollanda gecikmeksizin denetim için onay verdi ve 11 Ekim’de bu araçların niteliğini doğrulamak için gemiye bir ekip gönderildi. Gemiye binen ekip, Libya’ya yönelik BM silah ambargosunu ihlal etmesi olası sevk edilen düzinelerce askeri araç tespit etti. Operasyonun yetkisine uygun olarak, araçlara el konuldu ve gemi daha ayrıntılı inceleme için bir Avrupa limanına yönlendirildi. BM Uzmanlar Ekibi tarafından yapılan incelemenin ardından araçlar karaya çıkarıldı.”

Mart 2020 yılından bu yana İrini Operasyonun, Libya’ya giden ticari gemilerde silah ve ilgili malzemelerin denetimine, saptırılmasına ve ele geçirilmesine izin veren ilgili tüm BM Güvenlik Konseyi Kararları uyarınca denizde 25 denetim gerçekleştirdiği kaydedildi.

İrini Operasyonu, Libya konulu Berlin Konferansı sonrasında 31 Mart 2020’de başlatılmıştı. Operasyon, BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz’de başlatılan tartışmalı bir herakat olma özelliği taşıyor.

2292 No’lu BMGK kararında meşru hükümet olarak yer alan Milli Mutabakat Hükümeti ile istişare ve izin zorunlu kılınmış olmasına rağmen başlatılan İrini Operasyonu, taraflı ve yasa dışı bir operasyon olarak tepki çekiyor.

Bazı Avrupa ülkeleri, AB fonlarından yararlanabilmek için operasyona ses çıkarmazken daha cesur davranan bazı ülkeler ise tepkilerini koyarak operasyondan çekiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.