İrlanda’nın ardından Yeni Zelanda’nın sağlık kuruluşuna siber saldırı düzenlendi

Yeni Zelenda’da bulunan Waikato ilçe sağlık kuruluşuna ait bilgisayar sistemleri geçen hafta Salı günü başlayan bir siber saldırı yüzünden zarar gördü. Saldırının ikinci haftasına giren hastane, bilgisayar sistemlerini düzeltmekte zorlanıyor.

The Guardian tarafından yapılan habere göre Waikato ilçe sağlık kuruluna düzenlenen saldırı Yeni Zelanda tarihinde görülmüş en büyük siber saldırı olarak nitelendiriliyor. Saldırı nedeniyle dışarıdan gelen hasta randevularının tamamının ve ameliyatların yüzde 20’sinin iptal edilmesinin ve sistemlerin tekrar tam olarak çalışır hale gelmesi için 1 haftaya ihtiyaç duyulduğu yetkililer tarafından belirtildi.

Bilgisayar sistemlerini işlevsiz hale getiren saldırının kimin tarafından düzenlendiği bilinmiyor. Siber saldırı sonrasında hastanenin maaş bordro sistemi ve telefon hatları da zarar gördü. Beş hastaneye ve 425 bin hastaya hizmet sağlayan ilçe sağlık kurumu bilgisayar sistemlerinin yokluğunda hastaların doktorlara yönlendirilmesi, laboratuvar test sonuçlarının kaydı gibi hastane rutininde olan işleri manuel olarak yapmak durumunda kaldı. Hastanelerde yaşanan kaos ortamı nedeniyle yetkililer sadece gerçek bir acil durumda hastanelerin acillerine başvurulmasını istedi.

Siber saldırının kimin tarafından gerçekleştirildiği ya da İrlanda’da yaşanan fidye yazılım saldırıları ile arasında bir ilişki olup olmadığı bilinmiyor ancak yetkililer ilçe sağlık kurumunun herhangi bir fidyeyi ödemeyeceğini belirtti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.