İsmail Demir: Gündemimizde "insansız hava araçları uçak gemisi" fikri var

Türk savunma sanayiindeki gelişmeler hız kesmeden devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmali Demir, her geçen gün yeni bir gelişmenin yaşandığı Türk savunma sektöründeki son durum hakkında bilgiler verdi.

“Anadolu gemisi, donanımlarının tamamlanmasının ardından hizmete girecek”

“Uçak gemisi”nin tanımlanmış tek tip bir gemi olmadığını söyleyen İsmail Demir, bu konuda çeşitli faktörleri düşünerek çalıştıklarını ifade etti. Anadolu gemisinin kamuoyunda uçak gemisi olarak bilindiğini fakat aslında havuzlu çıkartma gemisi olarak planlandığını kaydetti.

Anadolu gemisine İHA ve SİHA konuşlanmasının mümkün olduğunu gördüklerini ve bununla ilgili çalışmalara başladıklarını kaydeden İsmail Demir, “Anadolu gemisi şu anda denize indirilmiş durumda. Donanımları oldukça ileri bir safhada. Donanımların tamamlanması bekleniyor. Akabinde yakında hizmete girecek.” dedi.

“Gündemimizde ‘insansız hava araçları uçak gemisi’ fikri var”

İsmail Demir konuşmasının devamında uçak gemisi kavramının değişmeye başladığına dikkat çekerek fikir aşamasındaki bu konuyu muhatap ülkeler ile görüştüklerini “Burada da bizce yeni ve dünyada da ilgi çeken bir kavramı, ‘insansız hava araçları uçak gemisi’ kavramını da gündeme taşımış olduk. Dış basında da ilgi çekti. İspanyol muhataplarımızla konuştuğumuzda onların da bizimle aynı fikirde olduklarını gördük. Yeni, belki daha büyük bir geminin, jet motorlu, pervaneli birkaç çeşit İHA/SİHA’yı üstünde barındıracak bir formatta düşünülmesinin gayet yerinde olacağıyla ilgili bir yaklaşım var. Bunu çalışacağız. Şu anda bir fikir ama çeşitli muhataplarımızla bu konuyu görüşüyoruz. Bu gündemimizde. Anadolu gemisi devrede olacak ama diğer çalışmanın da önce kavram olarak olgunlaştırılması, tasarım süreçleri, boyutu, kabiliyetleriyle ilgili ön çalışmaların yapılması gerekiyor. Görünen o ki bu çalışma artık gündemimize girdi ve üzerinde daha yoğun ve etkin çalışılacak.” şeklinde belirtti.

“Türk Tipi Hücumbotun ilk prototipi 2022’de inşa edilecek” 

Türk Tipi Hücumbot Projesi ile ilgili de açıklama yapan Başkan İsmail Demir, ilk prototipin inşasının 2022’de başlayacağını, “Projede ilk prototipin inşa süreci 2022’de başlayacak. Çok yakında, eli kulağında. İşlem başlamadan ‘iş başlamadı’ diye düşünmeyelim.  Tasarım belli, üzerindeki sistemlerin olgunlaşma süreci devam etti. İlk prototip üretiminin önümüzdeki yıl başlamasını bekliyoruz.” ifadeleriyle dile getirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.