İsmail Demir: Sahil Gözetleme Radar Sistemi Projesi’nde son aşamadayız

İçişleri Bakanlığı himayelerinde, Millî Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyele Ankara’da, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Salonu’nda gerçekleştirilen Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir önemli açıklamalarda bulundu.

HAVELSAN tarafından Sahil Güvenlik Komutanlığı için geliştirilen Sahil Gözetleme Radar Sistemi’ndeki son durumu açıklayan İsmail Demir, projenin hedeflerinin genişletileceğini söyledi.

Türkiye’nin sahil güvenliği için yapılan, HAVELSAN ana yükleniciliğinde süren Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi veren Prof. Dr. İsmail Demir, “Sahil şeridimizin güvenliği için büyük önem arz eden Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) Projesi geliştirme faaliyetlerinde de son aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Geçtiğimiz yıl içerisinde projenin temel işlevlerini içeren ilk bölümü Sahil Güvenlik Komutanlığımızın hizmetine sunulmuş durumdadır. Bu yıl içerisinde de yeni Sahil Gözetleme İstasyonlarının devreye alınması ve yeni işlevlerin hizmete açılması ile kapsamının genişletilmesini hedefliyoruz.” dedi.

Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS)

HAVELSAN tarafından yüzde yüz yerli ve milli imkanlar ile geliştirilen Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS); ülkemiz kıyı ve kara suları ile münhasır ekonomik bölgelerde radar kaplaması ile durumsal farkındalık sağlamayı, elektro-optik algılayıcılar ve diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlarından alınan verilerle destekleyerek Tanımlanmış Deniz Resmini oluşturmayı amaçlıyor.

SGRS ile aynı zamanda keşif, karakol, arama ve kurtarma faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması ve Türk deniz sahalarında görev ve sorumlulukları olan kamu kurum ve kuruluşlarının birlikte çalışabilirlik seviyelerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS), aşağıda yer alan görevler için tasarlandı:

  • Ülkemiz kıyılarında ve kara sularında yeterli radar kapsama alanı sağlanması,
  • Elektro-optik sensörler ve kamu kuruluşlarından sağlanan tanımlama verisi yardımı ile Tanımlanmış Deniz Resminin oluşturulması,
  • Kolluk ve arama/kurtarma faaliyetlerinin etkinliğini artırılması,
  • İlgili kamu kuruluşları ile veri paylaşımı sağlanarak kaçakçılık, yasa dışı göç ve balıkçılık ile deniz kirliği gibi suçlarla etkin mücadelenin sağlanması

Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) Faz-1 Projesi kapsamında:

  • 1 Harekât Merkezi
  • 4 Kimliklendirme ve İzleme Merkezi
  • 12 Sahil Gözetleme İstasyonu
  • Radar, Elektro-Optik ve diğer sensörler ile donatılmaktadır. Yüzde yüz yerli ve milli SGRS yazılımı ile kamu kuruluşları entegre ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.