İsmail Demir: Verilerimizi vatanımızı koruduğumuz gibi korumalıyız

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) tarafından siber güvenlik alanında farkındalık yaratmak ve nitelikli insan kaynağı yetişmesine katkı sağlamak amacı ile hayata geçirilen “Capture The Flag’21 – Bayrağı Yakala (CTF)” yarışmasında Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir önemli açıklamalarda bulundu.

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen ve STM’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan yarışmanın açılışında konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin siber güvenlik çalışmaları ile ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

İlk olarak verinin önemini vurgulayan İsmail Demir, “Bugünün dünyasında teknolojiye ve veriye hükmedenlerin, veriyi dijital ortamda üreten, kullanan ve saklayanların tüm unsurlara da hükmedebilecek.” dedi.

 Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, fiziki güvenliğin siber güvenlikle, yerli yazılımlarla, yapay zekâyla ve dijital sanayiyle tahkim edilmesi artık zorunlu hale geldiğini söyledi.

“Siber saldırılar sahte belgelerle itibar kayıpları yaşatabilme gibi çok çeşitli hasarlara sebep olabilmektedir”

Bu çerçevede güvenlik kavramının anlamının da dijitalleşmeyle birlikte büyük ölçüde değiştiğine dikkat çeken İsmail Demir, “Savaşlar mücadeleler artık büyük oranda konvansiyonel silahlarla değil, siber silahlarla ya da konvansiyonel yöntemlerin dijital yapılarla güçlendirilmesi ile gerçekleştirmektedir. Siber saldırılar kilometrelerce uzaktan ve hatta atmosfer dışından, sistemleri çalışamaz hâle getirme, kişisel bilgilerin çalınması, dijital ve fiziksel riskleri etkisiz kılabilme, şehirleri elektriksiz, susuz bırakabilme ve sahte belgelerle itibar kayıpları yaşatabilme gibi çok çeşitli hasarlara sebep olabilmektedir. Ülkemizin sahip olduğu verileri ve ürettiği bilgileri, sınırlarımızı, vatanımızı koruduğumuz gibi korumazsak, geleceğe güvenle bakmamız mümkün olmaz.” diye konuştu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayiinin çok önemli alanlarından birinin, siber güvenlik olduğunu söyledi.

Ülkemizde siber güvenlik alanında ciddi bir potansiyel olduğunu söyleyen Prof. Dr. İsmail Demir son olarak, “Başkanlığımız himayelerinde ülkemizdeki yerli ve milli siber güvenlik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesini kurduk. Kısıtlı kaynaklarımızı ve vaktimizi en verimli şekilde kullanmak için yerli siber güvenlik firmalarını bir araya topladık. Buradaki amacımız, siber güvenlik alanında ülkemizdeki yabancı egemenliği kırmak ve yerli siber güvenlik ekosistemini oluşturmaktır.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.