İsrail, ABD ile geliştirdiği yeni füze savunma sistemini test etti.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI), İsrail Savunma Bakanlığı ve ABD Füze Savunma Dairesi (Missile Defense Agency / MDA) ortaklığında geliştirilen Arrow 3 füze savunma sisteminin başarılı bir şekilde test edildiği ifade edildi.

Açıklamada, testlerin İsrail'in merkezinde bulunan bir test sahasında yapıldığı ifade edilirken, testi IAI'nin gerçekleştirdiği dile getirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nda bayrak değişimi Savunma Sanayii Başkanlığı’nda bayrak değişimi

Test sırasında, Arrow 3 radarı tespit edip, gelen verileri analiz etti. Analiz edilen verilerin savunma planını oluşturulması için Savaş Yönetim Kontrolü (BMC) modülüne aktarılmasının ardından, uçan hedefe 2 adet Arrow 3 önleyici füze atıldı ve hedef başarıyla imha edildi.

İsrail halihazırda, Demir Kubbe, Arrow-2 gibi birkaç füze savunma sistemine sahip. Arrow 2 sistem,, havadan gelen füzeleri imha etmek için Demir Kubbe ile birlikte çok katmanlı bir sistemin parçası olarak halihazırda çalışıyor.

ABD Kongresinin Aralık 2020’de kabul ettiği “2021 Birleştirilmiş Tahsisatlar Yasa Tasarısında, ABD ile İsrail’in üzerinde ortak çalıştığı ve uzun menzilli karadan havaya ve havadan karaya füze tespit sisteminin de dahil olduğu “Arrow Sistemlerini Geliştirme Programına” 173 milyon dolar ayrılması kararlaştırılmıştı.