İsrail, Demir Kubbe için ABD’den yardım bekliyor

ABD’nin Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü Lindsay Graham, yaşanan yoğun çatışmaların ardından İsrail’i ziyaret etti. Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Graham, İsrail’in Demir Kubbe füze savunma sistemi bataryalarını güçlendirmek için ABD’den 1 milyar dolarlık bir yardım talebinde bulunacağını belirtti.

ABD’li Senatör yaptığı basın açıklamasında, “İsrailliler Pentagon’dan Demir Kubbe bataryalarını güçlendirmek için 1 milyar dolarlık yardım talebinde bulunacaklar.” İfadelerine yer verdi.

İsrail’in bahsi geçen yardım fonunu alabilmesi için elinden geleni yapacağına değinen Graham, açıklamasına şu şekilde devam etti; “İran, Yahudi devletinin varlığını tehdit ettiği gibi Hamas da İsrail’i yok etmeye çalışırsa, buraya geri gelmeye devam edeceğim ve İsrail için hep daha fazlasını isteyeceğim. Ne zaman birileri İsrail’i yok etmeye kalkışsa, cevabımız daha fazla yardım olacak. Bu, Demir Kubbe’yi yenilemekle başlar. Bir milyar dolarlık yatırım Amerikan halkı için iyi bir yatırım olacaktır.” dedi.
Tüm dünya tarafından büyük bir hayretle takip edilen İsrail’in Demir Kubbe füze savunma sistemleri, Hamas’la yaşanan son çatışmalarda Gazze tarafından fırlatılan 4000 roketin sadece 1600’ünü havada yok ederek, büyük bir hayal kırıklığı oluşturmuş ve İsraillilerin ateşkesi razı olmasını sağlamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.