İsrail, devlet destekli siber saldırıya maruz kaldığını açıkladı

İsrail Savunma Bakanlığı, Lazarus isimli siber saldırı grubunun kendi sistemlerine saldırı yaptığını duyurdu. Savunma sanayii sistemlerinin saldırıya maruz kaldığını aktaran Bakanlık, saldırıya karşı konularak engellediğini de belirtti.

Yapılan saldırı hakkında yapılan açıklamada, hackerların birer savunma sanayi firmasıymış gibi İsrailli savunma sanayi çalışanlarına iş teklifi içeren e-postalar gönderdiği belirtildi. Bu e-postaları okuyup phishing (oltalama) yöntemine maruz kalan çalışanlar sayesinde de ağlara sızılmaya çalışıldı.

Bu saldırı türünün Kuzey Koreli hacker grupları tarafından yapıldığını önceki haberimizde de sizinle paylaşmıştık. Bu saldırıyla birlikte de Kuzey Kore destekli hackerların İsrail’i hedef aldığı ortaya çıkmış oldu. Bu haberimizi de buradan inceleyebilirsiniz.

Saldırı grubunun LinkedIn üzerinden sahte hesaplar açarak kişileri hedef aldığı, kimliklerini gizledikten sonra da firmalara sızmaya çalıştıkları belirtildi.

İsrail bu saldırının bir devlet tarafından desteklendiğini düşünüyor. Daha önce de ABD yönetimi Lazarus isimli siber saldırı grubunun Kuzey Kore yönetimi tarafından desteklendiğini duyurmuştu. Bu grubunun Kuzey Kore İstihbarat servisine çalıştığı belirtilmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.