İsrail, İran destekli milis güçlerden saldırı bekliyor

İsrail ordusu, İran tarafından desteklenmekte olan Irak ya da Yemen’de yer alan milis güçlerden gelecek bir saldırıya karşı kendisini hazırlıyor.

The Times of Israel tarafından yapılan habere göre İsrail Savunma Kuvvetleri geçen hafta yaptıkları toplantıda, muhtemel füze ve drone saldırıları hakkında tartıştı. İsrail muhtemel saldırıların İran tarafından desteklenmekte olan milis güçler tarafından yapılacağını düşünüyor.

ABD’nin bir hava saldırısı ile hayatını kaybeden Kasım Süleymani’nin ölüm yıldönümüne yaklaşılan günlerde, ABD’nin İran’a karşı tehdit oluşturan tavırlar alması ile bölgedeki gerilim arttı. İran yakın zamanda öldürülen nükleer fizikçisinin ölümünden İsrail’i sorumlu tutmuştu.

Birleşmiş milletler nükleer gözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, İran saflık oranı yüzde 20 olan uranyum üretmeyi planlıyor. Üretilmesi planlanan saflık oranı belirlenmiş olan silah gücü sınırlarına giriyor.

İsrail doğrudan İran’ın yapacağı bir saldırı beklemese de İran tarafından desteklenmekte olan milis güçlerinden gelecek saldırılara karşı hazırlık içerisinde.

ABD’li yetkililer de benzer endişeler ile bölgedeki ABD’nin müttefiki olan gruplara İran tarafından desteklenen bir grubun saldırması ihtimali üzerine hazırlık yapıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.