Filistin topraklarına olan işgal politikasının sürdüren İsrail'in son günlerde yaptığı saldırılard ölü ve yaralı sayısı artmaya devam ediyor.

Çocuk, yaşlı demeden füzelerini Gazze'ye doğrultan İsrail'in saldırılarında onlarca kişi hayatın kaybetti ve yüzlerce kişi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı; İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında aralarında 6 çocuk, 23 ile 79 yaşlarında iki kadının yer aldığı 24 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada yaralı sayısının 203'e yükseldiği kaydedilirken durumlarına ilişkin bilgiye yer verilmedi.

Filistin medyası, Gazze Şeridi'nin Cebaliye bölgesinde yaşanan bir patlama sonucunda en az dört çocuğun hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Bir açıklama da İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee'den geldi. Adraee sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İslami Cihad tarafından atıldığını ileri sürdüğü bir roketin Gazze sınırları içinde bir noktaya düştüğü görüntüleri paylaştı. Adraee, söz konusu görüntülerin Cebaliye bölgesinde kaydedildiğini savundu.
İsrail'e roket fırlatan İslami Cihad hareketinin fırlatma işleminin başarısız olduğunu söyleyen Adraee, açıklamasında "Roketler Gazzelilerin başlarına düşmek üzere geri döndü. (Bunlar) kelimenin tam anlamıyla sabotajcı ve savaş suçluları" şeklinde ifadelere yer vererek düşmanca yaklaşımını sergiledi.

Avichay Adraee - Wikipedia

İsrail ordusu da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Cebaliye'de yaşanan olaylara ilişkin bir inceleme başlattığını ancak bölgede herhangi bir operasyon yürütmediğini savundu.

Filistinli tarafından ise olaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail ordusu 5 Ağustos'ta, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde İslami Cihad Hareketi'ne ait hedeflere saldırı başlatmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığından daha önce yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında biri 5 yaşında çocuk ve ikisi kadın olmak üzere 15 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 125 sivilin de yaralandığı ifade edilmişti.