İsrail, sığınak delici bomba tedarik etmek istiyor

İsrail, envanterindeki GBU-28 sığınak delici bombalarını, Hamas’a karşı düzenlediği hava saldırıları için yeterli bulmuyor.

Breaking Defense’in haberine göre İsrail yönetimi ABD’den, 2.5 ton harp başlığına ve yüksek teknolojiye sahip GBU-72 sığınak delici bomba (GBU-72 Advanced 5K Penetrator) tedarik etmek istiyor.

İsrailli savunma sanayii kaynakları tedarik etmek istenen GBU-72’ler, Hamas’ın Gazze’deki derin yeraltı tünellerine ve üslerine karşı kullanılacak. Uzun vadede ise GBU-72’lerin İran’ın nükleer ve balistik füze üretim tesislerine yönelik olası bir operasyonda kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Ayrıca İsrail’in envanterindeki GBU-28 sığınak delici bombalarının kullanırken elde ettiği tecrübeleri ABD Hava Kuvvetleri ile paylaştığı ve ABD’nin bu tecrübeler üzerinden GBU-72’yi güncelleyerek geliştirdiği vurgulandı.

İsrail, Hamas’ın Gazze’deki tünellerinden oluşan ”Metro Şehri”ni GBU-28 bombaları ile vurduğu ve başarılı hava operasyonları elde ettiği ifade ediliyor.

ABD Hava Kuvvetleri 13 Ekim’de GBU-72’yi, F-15E savaş uçaklarından atarak test etmiş ve testin başarılı olduğunu duyurmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.