İsrail ve Hindistan Phalcon AWACS anlaşmasına hazırlanıyor

Hindistan Hükümeti, önümüzdeki hafta İsrail üretimi Phalcon AWACS satın almak için 1 milyar dolarlık bir anlaşmayı onaylayacak.

16 yıl önce Hindistan, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen üç Phalcon AWACS’ı İsrail’den satın aldı. 1.1 milyar dolarlık anlaşma 2004’te imzalandı. Üç uçak, 2009 ve 2011 yılında Hindistan’a teslim edildi. Gelecek hafta, Hindistan Hükümeti’nin yaklaşık 1 milyar dolar değerinde başka bir anlaşmayı onaylaması bekleniyor.

İsrail’in havadan uyarı ve kontrol sistemi, Rus menşeli Illyushin-76 nakliye uçağına monte edildi. Uzmanlar, düşman uçaklarını, düşman füzelerini, insansız hava araçlarını ve karadaki askerleri takip etme kabiliyetleri nedeniyle uçağa gökyüzündeki göz diyorlar.

Büyük anlaşma, yüksek maliyetlerden dolayı daha önce birkaç kez onaylanmamıştı. Bu sefer ise Hindistan, satın alma işlemini gerçekleştirmeye kararlı gibi duruyor. Hint gazeteleri, Güvenlik Komitesi’nin, bakanlar arasında yapılan kapsamlı istişarelerden sonra anlaşmaya son halini vermeye hazır olduğunu bildirdi. Çin ve Pakistan ile gerilimlerin artmasıyla birlikte Hindistan, 3 ile 4 yıl içinde teslim edilecek iki AWACS satın almak istiyor.

Rapora göre geçtiğimiz yıl İsrail silahlarının ilk üç müşterisi Hindistan, Azerbaycan ve Vietnam oldu. Birkaç yıldır Hindistan, İsrail askeri teçhizatının en büyük alıcısı konumunda yer alıyor. İsrail, Rusya’dan sonra Hindistan’ın en büyük ikinci savunma sanayii tedarikçisi olarak dikkat çekiyor. İsrail, son yıllarda Hindistan’a savaş gemileri, füzeler, elekto-optik ekipman ve daha fazlasını sattı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.