İsrail ve İtalya’dan karşılıklı ‘helikopter ve füze’ tedarik anlaşması

İtalya ve İsrail 12 adet helikopteri ve ‘Spike’ füzelerinin karşılıklı tedariki konusunda anlaştı. 2011 yılında İtalya’nın bir İsrail uydusu ve iki adet havadan erken ihbar sistemi aldığı bir anlaşmaya dayanıyor.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz söz konusu anlaşma ile ilgili, “Bu anlaşmanın gerçekleşmesi, İsrail pilotlarının eğitimleri ve İsrail ekonomisi için önem arz etmekte. Hem İsrail savunma sanayii hem de güvenlik ve ekonomisi için büyük bir gelişme.” dedi. Avrupa Savunma İncelemeleri raporuna göre, İtalyan ordusu Ocak 2021’de 126 adet “Spike” güdümlü tanksavar füzesi almayı planlıyor. İmzalanan anlaşma için, “İsrail ve İtalya Hava Kuvvetleri için karşılıklı tedarikin İsrail ve İtalya ekonomisi için olumlu bir sonuç doğuracak.” denildi.

Dünyanın dört bir yanında 33 farklı Spike füze kullanıcısı bulunuyor. Hem tatbikat/eğitim faaliyetlerinde hem de muharebe alanında 5500’den fazla Spike füzesi atışı icra edildi. Bugüne kadar dünya çapında 30.000’den fazla Spike füzesi tedarik edildi. Füze, Almanya merkezli Eurospike şirketi tarafından pazarlanmakta.

İsrail, Leonardo tarafından üretilen AW119Kx eğitim helikopterlerinden toplamda 12 adet siparişi bulunuyor. İsrail Savunma Bakanlığına göre, 7 adet helikopter zaten teslim alınmıştı. Kalan 5 adet AW119Kx İsrail tarafından teslim alınacak. Bu helikopterler İsrail’in 1970’lerden bu yana kullanmakta olduğu Bell206 helikopterlerinin yerini alacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.