İsrail ve Yunanistan arasında 20 yıllık savunma anlaşması

Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı cephede birleşen Yunanistan ve İsrail arasındaki ilişkiler özellikle savunma sanayii alanında artarak ivme kazanıyor.

Greek Reporter’ın haberine göre Yunanistan ve İsrail arasında ana maddesi hava kuvvetleri olan ve 20 yıl geçerli olacak 1,68 milyar dolarlık savunma anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre İsrailli savunma şirketi Elbit Systems, Mora Yarımadası’nda bulunan Kalamata Havaalanı’nda ”Uluslararası Hava Kuvvetleri Eğitim Merkezi” kuracak.

Elbit Systems Kalamata’da kuracağı uçuş eğitim merkezine helikopter ve savaş uçağı simülatörleri tedarik etmesinin yanı sıra Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan ve Yunan pilotların eğitiminde kullanılan Beechcraft T-6 Texan II eğitim uçaklarının bakımlarını ve uçuş simülatörlerinin modernizasyonunu tamamlayacak. Ayrıca Yunanistan, İtalya merkezli Leonardo şirketinden hem eğitim hem de yakın hava desteği görevi yapabilen 10 adet Aermacchi M-346 Master uçaklarından satın alacak.

Yunanistan bu eğitim merkezinde bölgedeki diğer ülkelerin pilotlarının da eğitim görmesini amaçlayarak Kalamata’ya uluslararası nitelik kazandırmak istiyor.

Yunanistan ve İsrail arasındaki 20 yıllık anlaşmanın, iki ülke arasında bugüne kadarki en büyük savunma tedarik anlaşması olduğu ifade edildi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ocak ayı başlarında eğitim merkezi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Hem İsrail’in hem de Yunanistan’ın çıkarlarına hizmet edecek, her iki ülkede istihdam yaratacak ve Akdeniz’de istikrarı teşvik edecek uzun vadeli bir ortaklık sağladık. İlişkilerimizin daha da derinleşeceğine dair beklentim oldukça yüksek.” ifadelerini kullanmıştı.

İmza törenine İsrail’in Atina’daki askerî ateşesi, Elbit Systems CEO’su Yossi Pinto ve İsrail’den askerî bir heyet katılım sağladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.