İsrail’in savunma bütçesi 2 milyar dolar arttırıldı

İsrail bölgesel gelişmelerden ötürü bütçe arttırıma gitti.

The Jerusalem Post’un haberine göre Salı günü İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Maliye Bakanı Avigdor Liberman ve İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz bir süredir üzerinde çalışılan savunma bütçesi üzerinde anlaşmaya vardı. Buna göre İsrail Savunma Bakanlığı’nın 2022 bütçesi 7 milyar şekel (2 milyar dolar) arttırılarak yaklaşık 58 milyar şekel (17.828 milyar dolar) seviyesine yükseltildi.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama bütçenin İsrail’in karşı karşıya olduğu tehditleri savuşturmak için kullanılacağı belirtilirken, ”Başbakan, maliye bakanı ve savunma bakanı anlaşmayı memnuniyetle karşılıyor. Anlaşmanın Knesset’te onaylanması için hükümete ve vekillere çağrıda bulunuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

İsrail Savunma Bakanlığı son üç yıldır bütçe yetersizliğinden ötürü ihtiyaç duyduğu mühimmatları alamamış, kara kuvvetleri için gerekli altyapı sistemlerini sağlayamamıştı. 

İsrail medyası geçtiğimiz haftalarda İsrail ordusunun İran’ın nükleer programına saldırmak için hükümetten gerekli bütçe talebinde bulunduğunu yazmıştı. Savunma Bakanı Gantz konuyla ilgili, ”En büyük tehdit olan İran’a karşı kuvvetimizi arttırmaktan ve insan sermayemize güvenmekten başka seçeneğimiz yok.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.