İsrailli drone üreticisi Aeronautics’e soruşturma açıldı

İsrailli savunma sanayii şirketlerinin satışları soruşturma görmeye devam ediyor.

Haaretz’in haberine göre Aeronautics şirketi son birkaç yıldır soruşturma sürecine girmişti ve 2018’de İsrail Adalet Bakanlığı’ndan savcılar şirketin çalışanlarına yönelik, dolandırıcılık ve savunma ihracatı kanunun ihlalleri gibi nedenlerle suçlamada bulundu. 

Başkent Tel Aviv’deki Rishon Letzion Sulh Mahkemesi tarafından başlatılan soruşturma hakkında ise gizlilik kararı alındı.

İsrail Savunma Bakanlığı Ağustos 2017 tarihinde şirketin daha önce silahlı insansız hava aracı saldırısı gerçekleştirdiği bir satışı askıya aldığını duyurdu. Aynı ay İsrail Savunma Bakalığı Güvenlik Ajansı, şirket tarafından Azerbaycan’a satılan bir silahlı insansız hava aracının (SİHA), Ermenistan’daki mevzilere yönelik saldırıda kullanılması üzerine soruşturma başlattı.

1997 yılında NETS Entegre Aviyonik Sistemleri adı altında kurulan Aeronautics, askeri gözetleme, savunma ve ticari sektör için S/İHA’lar üretmektedir. 2011 yılında batmakta olan şirketi özel sermaye yatırımcıları Viola, Beresheet ve KCPS satın alarak farklı bir seviyeye çıkardı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.