ISS’de beklenmeyen kaza

29 Haziran’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen ve ve istasyona başarılı bir şekilde bağlanan Rus ‘Nauka’ modülünde, beklenmeyen bir kaza meydana geldi.

TRT Haber’in verdiği bilgilere göre, ISS’deki en ağır modül olan Nauka, bağlantıdan bir süre sonra yanlışlıkla roketlerini ateşledi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yerinden oynattı. Korku dolu anların yaşandığı olayın ardından ISS’deki personel, Nauka’nın etkisini önlemek için istasyonun Rus segmentindeki iticileri ateşledi.

NASA, yaşanan bu kazanın ardından sosyal medyadan modülün beklenmedik bir şekilde, istasyonu 45 dakika hareketsiz hale getirerek ateşleme başlattığını, kurtarma operasyonlarının yapıldığını ve mürettebatın tehlikede olmadığını duyurdu.

Modül kozmonotlara kolaylık sağlayacak

Geçen hafta Rus Proton roketi tarafından taşınan ve Kazakistan’daki Baykonur kozmodromundan fırlatılan Nauka modülü, Rusya’nın 11 yıl sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiği ilk modül olarak biliniyor. Modülün uzay istasyonuna tam olarak entegre edilmesinin birkaç ay süreceği ve bunun için birkaç uzay yürüyüşü yapılması gerekeceği belirtiliyor. Laboratuvar ekipmanlarını araştırmak ve depolamak için kullanılacak olan modül, Rus ISS sektöründeki kozmonotlar için daha fazla depolama alanı, yeni su ve oksijen rejenerasyon sistemleri ve iyileştirilmiş yaşam koşullarını da temin edecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.