İsviçre Hava Kuvvetleri siber saldırıya uğradı

ABD’li iletişim teknolojileri şirketinin uğradığı siber saldırı sonucu İsviçre Hava Kuvvetleri ve NATO’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kuruma ait belgelerin sızdırıldığı iddia edildi!

Dünya çapında savunma firmalarına ve kurumlara iletişim teknolojisi sağlayan ABD’li Ultra Intelligence & Communications şirketi siber saldırıya uğradı.

Ultra Intelligence & Communications, yaptığı açıklamada saldırıyı gerçekleştiren grubun Rusya bağlantılı olduğuna inanıldığını açıkladı.

Siber saldırı İsviçre 2

Saldırı sonucu yaklaşık 30 gigabaytlık kısmen hassas ve gizli belgenin sızdırılarak internet üzerinden açık artırmaya çıkarıldığı ve sızdırılan bu belgeler arasında İsviçre Hava Kuvvetleri’ne ait çok sayıda belge olduğu da belirtiliyor.

İsviçre Federal Savunma Bakanlığı, siber saldırıyı İsviçre kamu televizyonu SRF Investigativ’e doğruladı ve İsviçre Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Bakanlığı’nın saldırı hakkında Ultra Intelligence & Communications şirketi tarafından bilgilendirildiğini belirtti.  Silahlı kuvvetlere ait operasyonel sistemlerin saldırıdan etkilenmediğini belirten Savunma Bakanlığı, olayın İsviçre polisi ve istihbarat birimlerince de soruşturulduğunu açıkladı.

Siber saldırı İsviçre 4

Ulusal ve uluslararası savunma şirketlerine askeri şifreleme ve iletişim teknolojisi tedarik eden Ultra Intelligence & Communications şirketi, İsviçre Federal Savunma Bakanlığı’na bir süredir iletişim ve şifreleme hizmeti sağlıyordu.

Sızdırılan belgelerde İsviçre Hava Kuvvetleri ve Ultra Intelligence & Communications arasında 5 milyon dolar değerinde şifreli iletişim sistemleri satın almak üzere yürütülen sözleşme görüşmelerinin kayıtları ve ödeme makbuzları yer aldığı belirtildi.

Ultra Intelligence & Communications şirketinin dünya çapında birçok kolluk kuvveti ve askeri örgüte şifreli iletişim teknolojileri sağladığı ifade edilirken saldırıdan etkilenen kurumlar arasında ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve NATO’nun da yer aldığı iddia edildi.

Siber saldırı İsviçre 3

Saldırıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan siber güvenlik uzmanı Marc Ruef, şirketin saldırı sebebiyle büyük bir itibar kaybına uğradığını belirtti. Ruef açıklamasında:

“Satılan sistemlerdeki bir güvenlik açığının bulunması durumunda saldırganlar, sızıntı nedeniyle bu teknolojinin nereye kurulduğuna dair bilgiye sahip olacak. Daha sonra bu güvenlik açığından geniş ölçekte yararlanabilirler. Dolayısıyla bu tür verilerin sızması, herhangi bir teknik sır içermese bile tehlikeli olabilir.” dedi.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.