İtalya’dan Slovenya’ya 2’nci C-27J askeri kargo uçağı satışı

İtalya ile Slovenya, aralarındaki savunma iş birliğini genişletmeye devam ediyor.

İtalyan Leonardo şirketi ile Slovenya Savunma Bakanlığı arasında 2’inci C-27J Spartan askeri kargo uçağının satışı için sözleşme imzalandı.

Taraflar arasındaki ilgili anlaşma, 2’inci C-27J askeri kargo uçağının yanı sıra ilgili lojistik-teknik destek ve eğitim hizmetlerini kapsıyor.

Leonardo ile Slovenya arasında imzalanan satın alma sözleşmesi, iki ülke arasındaki ikili iş birliğini güçlendirmek için İtalya ve Slovenya arasındaki G2G anlaşması (Devletten Devlete) kapsamında yer alıyor.

C-27J Spartab

Bilindiği üzere Slovenya, Kasım 2021’de devletler arası anlaşması kapsamında İtalyan şirketten 1 adet C-27J Spartan askeri kargo uçağı tedarik etmişti.

İtalyan savunma ve havacılık şirketi Leonardo tarafından üretilen C-27J Spartan; asker ve kargo nakliyesi gerçekleştirirken, aynı zamanda insani yardım ve afet yardımı, VIP taşımacılığı, yangınla mücadele, istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR), deniz devriyesi ve taktik destek görevlerini de yürütebilen askeri kargo uçağı olarak biliniyor.

c-27j

C-27J Spartan yeni nesil, beş çok fonksiyonlu renkli ekrana sahip bir cam kokpitte yeni aviyoniklere, taktik nakliye görevleri için bir radar sistemine ve gelişmiş iletişim sistemlerine sahip olup sistem mimarisi, diğer nakliye uçaklarıyla birlikte çalışabilirliği sağlıyor. 

Birden fazla roll-on/roll-off görev kiti ve kolayca kurulabiliyor ve taşınabilir roll-on/roll-off görev sistemleri ile C-27J, mevcut görev için gereken yapılandırmaya hızlı bir şekilde dönüştürülebiliyor.

C-27J askeri kargo uçağını uçuran mevcut müşteriler arasında İtalya, Litvanya, Meksika, Peru, Slovakya, Fas, Zambiya, Romanya, Kenya, Çad, Bulgaristan, Yunanistan, Slovenya, Avustralya ve Azerbaycan bulunuyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.