James Webb, 550 bin km uzaklıktaki uzay derinliğinde

10 milyar dolar değerindeki James Webb Uzay Teleskobu, araştırmacılar tarafından görüntülenmeye devam ediyor.

Independent Türkçe’nin haberine göre Dünya’nın en güçlü kızılötesi uzay teleskobu James Webb, uzayın derinliklerine ulaştı.

Küçük gezegenlerin ve değişken yıldızların kaşifi olarak tanınan Gianluca Masi; 29 Aralık’ta “Elena” isimli bir robotik teleskopla James Webb Uzay Teleskobu’nun 550 bin kilometre uzakta olduğunu görüntüledi.

Yıldızlar arasında hareket halinde görüntülenen James Webb’i yakalayan bir araştırmacı da Gökbilimci Ruari Mackenzie oldu. 26 Aralık’ta James Webb’in görüntüsüne ulaşan Mackenzie Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, yavaşça hareket eden iki nokta göründüğünü, bunlardan birinin James Webb ve diğerinin ise teleskobun fırlatıldığı Ariane 5 roketinin üst kısmı olduğunu paylaştı.

James Webb Uzay Teleskobu

Uzay araştırmacıları daha Hubble’ın fırlatıldığı dönemde onun yerini alacak, daha güçlü bir teleskop arayışına girmiş ve 2004’te James Webb Uzay Teleskobu’nun inşa süreci başlamıştı.

Dünya’nın uzayda tek olup olmadığı gibi merak edilen soruların araştırılması için uzaya gönderilen James Webb; birbirinden farklı ötegezegenleri inceleyerek Dünya dışında yaşanabilir gezegenlerin varlığını araştıracak.

Diğer bir amacının yıldızların evriminin daha iyi anlaşılmasını sağlamak olan teleskop; bir zaman makinesi görevini görecek.

NASA yetkililerine göre 13,5 milyar yıl öncesini yani evrenin yeni oluştuğu zamanı gözlemleyebilecek kadar güçlü olduğu iddia edilen James Webb Uzay Teleskobu, 1990’dan beri uzayın derinliklerini gözlemleyen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alacak. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.