Japon F-35’leri uzun menzilli seyir füzeleri ile donatılıyor

Japonya Savunma Bakanlığı, F-35 Lightning II savaş uçaklarında kullanılmak üzere yaklaşık 500 km menzile sahip uzun menzilli seyir füzesi tedarik etmeyi planladıklarını duyurdu. Füze, savaş pilotlarının düşman füzelerinin menzilinin dışından hedeflerin vurulmasına olanak tanıyor. Uzun menzilli seyir füzeleri, F35’lerin gövdesine monte edilebiliyor.

The Japan Times’ın haberine göre, Japonya Savunma Bakanlığı, Norveç’in yüzey ve gemi karşıtı Ortak Saldırı Füzesi (Joint Strike Missile) satın almayı planladığı bildiriyor. Füzelerin teslimatının 2020 Mart ayının ortasında yapılması planlanıyor.

Savunma Bakanlığı ayrıca, Lockheed Martin’in yaklaşık 900 km menzile sahip olan LRASM ve JASS füzelerini de kullanmayı düşünüyor. Lockheed Martin aynı zamanda F-35’in de üreticisi.

Japonya silahlanıyor

Haziran ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’nın deniz saldırı yeteneklerini güçlendirmesine izin vermek için yaklaşık 23,1 milyar dolar olduğu bildirilen bir anlaşmada 105 adet F-35 uçağının ve ilgili ekipmanın askeri satışını onayladı.

Bu son anlaşma, ülkenin 2010 yılında Suudi Arabistan’a 84 adet F-35 savaş uçağı, füze ve diğer teçhizatın 29,4 milyar dolara satışı onaylamasından bu yana ABD’nin ikinci en büyük satışı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.