Japonya, İngiltere ve İtalya’dan savunma sanayii zirvesi!

Macaristan'a ilk Leopard 2A7HU tankı teslimatı Macaristan'a ilk Leopard 2A7HU tankı teslimatı

Japon kaynaklara göre, Japonya Savunma Bakanı Minoru Kihara'nın, İngiliz ve İtalyan savunma bakanları Grant Shapps ve Guido Crossett ile jetin geliştirilmesi için bir koordinasyon organı kurulması konusunda anlaşması bekleniyor. Üçlü zirvede konuşlanma hedefinin 2035 yılı olmasında da anlaşmaya varılması muhtemel.

Ortak savaş uçağı geliştirmek için yapılan anlaşma geçtiğimiz yıl Aralık ayında yapılmıştı. Bu anlaşmayla birlikte Japonya, Mitsubishi F-2 jetinin halefini geliştirmek isterken, İngiltere ve İtalya da Eurofighter jetlerini değiştirmeyi hedefliyor.

italy eng japan yapay zekajet

Not: Fotoğraf yapay zeka tarafından üretilmiştir. Hiçbir gerçekliğe sahip değildir.

Görüşmeler sonrasında Japon hükümeti, çift meclisli ulusal yasama organı olan Ulusal Diyet'den, merkezi İngiltere'de olacak koordinasyon kurumunun kurulması için onay isteyecek ve kurumun işletilmesi için Japonya'nın payına düşecek olan 4 milyar yen (yaklaşık 25 milyon Euro) ödeneğin Diyet tarafından güvence altına alınması için çalışmalar yürütecek.

Benzer bir koordinasyon kurumu İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya'nın Eurofighter jetini ortaklaşa geliştirdikleri dönemde de kurulmuştu.

japon ing italya uçağı

Japon Mitsubishi Heavy Industries, İngiliz BAE Systems ve İtalyan Leonardo S.p.A. tarafından oluşturulan bir konsorsiyum, tasarım çalışmalarını 2027 yılına kadar bitirmeyi hedefliyor.

Japonya'nın yeni savaş uçağını konsorsiyum dışı bir ülkeye ihraç edebilmesi için Başbakan Fumio Kishida'nın hükümetinin savunma teçhizatı ve teknolojisinin transfer ilkelerini gevşetmesi gerekiyor. Çünkü Japonya’nın savaşı reddeden anayasası uyarınca, bu ilkeleri uzun zamandır katı bir şekilde korunmakta. Kishida hükümeti de bu durumu gevşetebilmek için çalışmalar yürütmeye başladı.