Japonya, Soryu sınıfı 12’nci denizaltısını hizmete aldı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2ncbwt0ShgDWNZNSBUrqYW” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Japonya, donanma kuvvetleri içerisindeki denizaltı filosunu kuvvetlendirmeye devam ediyor.

Janes.com sitesinde yer alan haberde, 84 metre uzunluğundaki JS Toryu (SS 512) isimli denizaltının Yokosuka deniz üssünde bulunan filoya dahil edildiği ifade edildi. Kawasaki Heavy Industries tarafından inşa edilen ve sınıfın 6. Denizaltısı olan JS Toryu, sınıfının lityum-iyon bataryalara sahip olan ikinci denizaltısı olma unvanını taşıyor.

Denizaltının toplam tedarik maliyetinin 69 milyar Japon Yeni (635 milyon ABD Doları) tutarında olduğu belirtiliyor. Yapılan açıklamalar arasında Japonya’nın, konvansiyonel denizaltılarda kurşun-asit bataryalar yerine lityum iyon bataryaları kullanacak ilk ülke olacağı bilgileri de yer aldı.  

Sınıfın önceki denizaltılarında iki adet Kawasaki 12V 25/25 dizel jeneratör ve dört adet Kawasaki Kockums V4-275R Stirling Havadan Bağımsız İtki Sistemi (Air-independent propulsion, AIP) motoru takılmış, enerji depolama işlemi için ise kurşun-asit piller kullanılmıştı.

Global Kawasaki sitesinde yer alan bilgilerde sınıfın genel özellikleri ise şöyle;

Uzunluk: 84 metre

Tam Genişlik: 9.1 metre

Hız: 20 knots

Deplasman: 2950 ton olarak yer alıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.