Japonya ulusal savunma harcamalarını artırabilir

Japonya Savunma Bakanlığı bünyesindeki Savunma Çalışmaları Ulusal Enstitüsü (NIDS) “East Asian Strategic Review 2022” raporu yayınladı.

Raporda Japonya’nın yıllık ulusal savunma bütçesinin 6 trilyon yenden 10 trilyon yene (80 milyar dolar) yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekilerek “Çin’e karşı caydırıcılığın yetersiz gelmesi ve iki ülke arasında çatışma yaşanması halinde, yüzleşilecek ekonomik hasar göz önüne alınmalı” şeklinde ifadelere yer verildi.

Çin’in, Batı ülkeleriyle rekabet edebilmek için Rusya ve gelişen ülkelerle ilişkilerini geliştirdiğine ve diğer taraftan Japonya ile Tayvan’a yönelik askeri baskısını artırdığına dikkat çekilen raporda, “Çin-Rusya ile ABD arasındaki çatışma (potansiyelinin) yükselmesi nedeniyle ‘büyük güç rekabeti’ dönemi geri döndü ve Japonya buna seyirci kalamaz.” şeklinde değerlendirmeye yer verildi.

Japonya Başbakanlığına Kişida Fumio seçildi

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, geçen ay Japonya’nın savunma kapasitelerini güçlendireceğine dair taahhüt vermiş; İktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) ise Nisan’da, savunma bütçesinin, yüzde 1,24 olan ulusal gayri safi yurtiçi hasılanın (GDP) yüzde 2’ye çıkarılması gerektiğini vurgulamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.