Japonya’dan savunma için rekor bütçe

Çin ordusunun modernleşmesini ve nükleer gücü bulunan Kuzey Kore’nin füze programını temkinli bir şekilde izleyen Japonya, yıllık savunma bütçesi için yeni bir rekor kırmaya uğraşıyor.

Defense News tarafından yapılan habere göre, Japonya Savunma Bakanlığı tarafından en son talep edilen bütçe Nisan 2021’de başlayacak olan bir sonraki mali yıl için 55 milyar dolar. Talep edilen bütçe bir önceki yıla göre yüzde 8 artış gösterdi, böylece Japonya savunma bütçeleri için peşi sıra sekizinci defa rekor kırılmış olacak.

Gelecek savunma bütçesinin içerisinde 105 adet F-35A ve 42 adet F-35B için istek var. Böylece Japonya, ABD’den sonraki en büyük F-35 kullanıcısı olacak.

Beşinci nesil savaş jetleriyle eş güdümlü operasyon icra etmesi amacıyla modernize edilmiş Izumo sınıfı helikopter gemisi ve F-35B’ler birlikte çalışacak. Proje için gelecek mali yılda 218.6 milyon dolar talep edilmesi bekleniyor.

Başka bir 218.6 milyon dolar ise Japonya’nın hipersonik silah programının araştırma ve geliştirmesi için ayrılması bekleniliyor. Bir uzun menzilli elektronik savaş uçağının geliştirilmesi için 144.9 milyon dolar ve teçhizat için kullanılacak yerleşik sistemlerin elde edilmesi için ise ek olarak 67.2 milyon dolar ayrılacak.

Bütçenin içerisinde aynı zamanda uzay ve siber ünitelerin araştırılması ve operasyonu ile birlikte yeni elektromanyetik savaş üniteleri de yer alıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.