Milyarderler arasındaki uzay yarışlarının aktörlerinden biri olan Jeff Bezos uzay yolculuğu çalışmalarına hız vermeye başladı.

20 Temmuz’da planladığı uzay yolculuğunu tamamlayan milyarder Jeff Bezos 26 Temmuz’da, ABD’nin astronotları Ay’a göndermek için uzay aracı olarak Blue Origin’i seçmesi durumunda NASA’ya maliyetini karşılaması için 2 milyar dolar vereceğini açıkladı. 

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

The Guardian'ın haberine göre Jeff Bezos, NASA Başkanı Bill Nelson’a bir mektup yazdı. Jeff Bezos mektupta, Blue Origin şirketinin uzay görevine dahil edilmesi durumunda hükümeti şimdiki ve bundan sonraki mali yılda 2 milyar dolara kadar olan ödemelerden feragat edeceğini söyledi.

Bir NASA sözcüsü, ajansın Bezos'un mektubundan haberdar olduğunu ve yorum yapmaktan kaçındığını söylerken endüstri kaynakları Jeff Bezoss’un teklifine geri dönüş olasılığının bulunmadığını ifade etti.

Bezos'un teklifi, uzay yolculuğundan altı gün sonra geldi. Bu, şirketin gelişmekte olan bir uzay turizmi pazarında önemli bir oyuncu olma hedefi için bir kilometre taşı olarak gözüküyor.