Jeff Bezos’un yeni projesi Starlink’e rakip olacak

Elon Musk’ın SpaceX şirketi Starlink ile yörüngeye uydu göndererek internet sağlayan tek şirket değil. Jeff Bezos’un şirketi Amazon, Kuiper Projesi ile yörüngede büyük bir uydu ağı kurmayı planlıyor. Bu bağlamda Amazon tarafından, Jeff Bezos’un internet sağlamak için uzaya fırlatmayı planladığı 3 binden fazla uyduyla iletişim kuracak yeni geliştirilen antenler sunuldu.

Entrepreneur tarafından yapılan habere göre Kuiper Projesi, Elon Musk’ın Starlink projesi karşısında rakip olma niteliği taşıyor. Şirketin proje kapsamında sunduğu yeni antenlerin boyutu, Starlink projesindekilerden daha küçük olacak şekilde geliştirildi. Boyutun küçültülmesi ile donanım maliyetinden tasarruf etmek ve hizmet için kullanıcıya düşük bir fiyat sunabilmek hedeflendi.

The Verge haber sitesinde yer alan bilgilere göre Amazon şirketi temmuz ayında, ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan Kuiper Projesi için 3 bin 236 uyduyu Dünya yörüngesine fırlatmak için onay aldı. Devasa boyutta uydu takım yıldızı oluşturmanın hedeflendiği projedeki uyduların, diğer projelere kıyasla Dünya’ya çok daha yakın olacağı söyleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.