JEMUS projesi hayata geçiyor

Ev sahipliğini Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri (HBT) Sektör Başkanı Bayram Gençcan’ın yaptığı toplantıya, SSB MEBS Daire Başkanı Ahmet Akyol ve Jandarma Genel Komutanlığı MEBS Başkanı Tuğgeneral Engin Çırakoğlu başkanlık etti. Toplantıda, projenin hayata geçirilmesi ile ilgili memnuniyet ve projeden beklentiler belirtildikten sonra; JEMUS projesinin özellikleri, JEMUS-8 projesindeki yenilikler ve projede şimdiye kadar yapılan çalışmalar konularının yanı sıra projenin kurulmamış olan son sekiz ile yaygınlaştırılması (JEMUS-9) konuları görüşüldü.

JEMUS-8 Projesi kapsamında Siirt, Bitlis, Van, Şırnak ve Hakkâri illerine JEMUS telsiz sistemi kurulumlarına ilave olarak sisteme muhtelif yetenekler kazandırılacak;

  • Yazılım tabanlı milli kripto algoritması
  • Yerli tasarım ve üretim el, araç ve sabit merkez telsizi antenleri
  • Yerli tasarım ve üretim bina içi kapsama ekipmanı
  • İHA’ya monte edilmiş 4G “small cell” baz istasyonu İHA’ya monte edilmiş APCO/DMR/SK tekrarlayıcı telsizi
  • Zırhlı araca, römorka ve tepegöze (kablolu drone) monte edilmiş mobil tekrarlayıcı merkezi

JEMUS-9 projesi kapsamında Batman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Muş, Şanlıurfa ve Tunceli illerinde JEMUS telsiz sistemi kurulumları gerçekleştirilecek.

JEMUS projesi ile 2003-2019 yılları arasında toplamda 664 milyon ABD Doları tutarında teslimat yapıldı. Proje kapsamında 68 il merkez, 807 tekrarlayıcı merkez ve 309 plaka tanıma alt yapı sistemlerinin kurulumu gerçekleştirildi.

2003 Yılında Jandarma Genel Komutanlığı ile ilk fazı imzalanan Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) projesi 68 ilde 7 gün 24 saat esasına göre çalışıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.