Joe Biden, ABD-BAE silah anlaşmasını askıya aldı

Biden yönetimi Trump’ın yabancı ülkeler ile yaptığı silah satış hareketlerini geçici olarak durdurdu. Durdurulan satışların içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan silah paketi de yer alıyor.

Defense News tarafından yapılan habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden biri silah satışı ve transferlerini geçici olarak durdurma kararının yeni yönetimin durumu değerlendirmesine müsaade etmesi adına fırsat tanıması için alındığını şeklinde tanımladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü alınan kararın diğer geçiş dönemleri ile de kıyaslayınca normal bir karar olduğuna, ayrıca alınan kararın yönetimin transparanlığa olan bağlılığını gösterdiğine ve ABD silah satışlarının daha güçlü, birlikte çalışılabilir ve yetenekli güvenlik ortakları oluşturma hedefini güvence altına aldığına yönelik açıklamada bulundu.

Satışlar gözden geçirilirken özellikle 2020 yılının ikinci yarısında yapılan anlaşmaların üzerine durulacağı düşünülüyor. 3 Kasım 2020 tarihinde yapılan seçimden 20 Ocak 2021 tarihinde Biden’ın yönetimi devralmasına kadar geçen sürede Trump 26,3 milyar dolar değerinde toplam 14 paketi onayladı.

Biden yönetiminin özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ile olan F-35 savaş uçaklarının satış teklifi üzerine duracağı düşünülüyor. Bazı kongre üyeleri daha öncesinde yapılan anlaşma hakkında endişelerini göstermişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.