K2 Black Panther testler için Norveç’te

Norveç, kara kuvvetlerini modernize etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Army Recognition’un haberine göre Norveç Silahlı Kuvvetleri mevcut Leopard 2A4 tanklarını Alman Leopard 2A7 veya Güney Koreli Hyundai Rotem tarafından tasarlanarak üretilen K2 Black Panther tankları ile değiştiricek.

Bu kapsamda Hyundai Rotem, Norveç Silahlı Kuvvetleri’nin K2 Black Panther tankını test edebilmesi için ülkeye getirdi. Güney Kore’nin Leopard 2A7 tankının önüne geçebilmek için Norveç Silahlı Kuvvetleri’ne ortak üretim ve teknoloji transferi seçeneklerini sunduğu da belirtiliyor.

Norveç 2017’de Güney Kore ile imzaladığı 230 milyon dolarlık anlaşma ile beraber 24 adet K9 Thunder obüs ve 6 adet K10 paletli zırhlı ikmal aracı (ARV) tedarik etmişti.

K2 Black Panther

3+ nesil bir ana muharebe tankı olan ve 3 kişilik mürettebat tarafından kullanılan K2 Black Panther, 10.8 m uzunluğa, 3.6 m genişliğe ve 56 ton ağırlığa sahip. Tankın zırhı ise Kompozit zırh koruması ve ERA Patlayıcı Reaktif Zırh bloklarından oluşmaktadır. Ayrıca tankta yangın kontrol sistemi, aktif koruma sistemi, KRBN koruma sistemi, gündüz/gece optikleri, termal optik ve otomatik yangın söndürme sistemi bulunmaktadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.