Kabil’de bir Amerikan üssü daha boşaltıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’dan bütün ve kalıcı olarak ayrılmaya yönelik hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. ABD, 28 Mayıs tarihinde başkent Kabil’de bulunan bir askeri üssü daha boşalttı. 

Kabul News’in haberine göre, Amerikan güçlerinin Kabil’deki önemli merkezlerinden olan bir askeri üs daha boşaltıldı. Boşaltılan üs Afganistan’ın merkezi hükümetine teslim edildi. Bayrak teslim töreninde, Afgan Savunma Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra ABD ve NATO güçlerinin Afganistan’daki komutanı General Austin Scott Miller da hazır bulundu.

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi karşısında endişe duyan Afgan basın kuruluşları bir süredir ABD’nin çekilme sürecinde takındığı tutuma tepkiliydi. ABD askerleri, boşaltılan üslerde insani yaşam malzemeleri dahil olmak üzere her türlü ürünü Taliban’ın eline geçmemesi gerekçesi ile yakıyorlardı.

Çekilme süreci

ABD ve NATO güçleri 11 Eylül 2021 tarihine dek Afganistan’ı terk etmeyi planlıyor.

ABD’nin halihazırda Afganistan’da 2 bin 500 civarında askeri personeli bulunuyor. Bunun yanı sıra farklı görevler üstlenen 18 bine yakın sözleşmeli ABD personeli de hala Afganistan’da. NATO’ya bağlı diğer ülkelerin askeri mevcudiyeti ise 7 bin civarında. 11 Eylül 2021 sonrasında ise Afganistan’da sadece ABD Büyükelçiliğini korumak üzere görevli 600 Amerikan askeri ile havalimanının güvenliğini üstlenecek Türk birliklerinin kalacağı tahmin ediliyor. 

Türkiye’nin gerek Müslüman gerekse de Afganistan’da ki tüm grupların saygı duyduğu bir devlet olması itibariyle ara bulucu rolü üstlenerek bölgede askeri varlık bulunduracağı da iddia ediliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.