Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu

Hükümet toplantısında konuşan Çeçenistan Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Çeçenistan tarihine ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Ekho Kavkaza sitesinde yer alan habere göre Kadirov, Şeyh Mansur ve İmam Şamil gibi liderlerin Çeçenya'nın mevcut hali gibi bir devlet düzeni için savaştıklarını söyledi. 

Çeçenistan ulusal kahramanlarıyla aynı amaçları güttüklerini öne süren Kadirov, "Bu cumhuriyet bize ait, başka kimsenin değil. Şeyh Mansur zamanından beri biz ne için savaştık? İslam'ı gözetmek ve Çeçen yasasını korumak için savaştık. Milli kahramanlarımızın ne yaptıklarına ve ne ettiklerine bakılırsa, bugün sahip olduğumuz özgürlük için savaştıkları açıktır." ifadelerini kullandı.

Çeçenlerin hiçbir zaman kendi devletlerine sahip olamadıklarını vurgulayan Kadirov, "Bizim hiçbir zaman bağımsızlığımız ve devletimiz olmadı. Şeyh Mansur bağımsızlık isteseydi Gelencik'e gitmezdi, burada durur ve devletini kurardı." şeklinde konuştu.

Çeçenistan tarihine ve bugünkü duruma ilişkin zihin dünyasını gösteren cümleleriyle konuşmasına devam eden Kadirov, "Yüce Allah bu insanların umutlarını yanıtladı ve bize zafer verdi." dedi ve bu zaferi korumak isteyenlerin babası Ahmet Kadirov'un yolunu takip etmesi gerektiğini söyledi.